Szegedi Bárczi Gusztáv Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda és Általános Iskola

Nyitvatartás:
 Hétfőtől - Péntekig 7:00-18:00

Fogyatékos személyek elfogadása

EFOP-3.1.6-16-2017-00020 „A köznevelés esélyteremtő szerepének erősítése a Szegedi Tankerület intézményeiben”

  • Szülősegítő programok, szemléletformáló, érzékenyítő tréningek szervezése és lebonyolítása 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A Szegedi Bárczi Gusztáv Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény az EFOP-3.1.6-16-2017-00020 „A köznevelés esélyteremtő szerepének erősítése a Szegedi Tankerület intézményeiben” pályázat keretében valósította meg az alábbi projektelemét:

  • Szülősegítő programok, szemléletformáló, érzékenyítő tréningek szervezése és lebonyolítása 

A szakmai rendezvényre Szegeden az Agórában került sor, 2019. április elsején 16.30-kor. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével

  • Bíró Csaba a /Szegedi Tankerületi Központ/ projektmenedzsere

  • Bacsa Judit a Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat főigazgatója

  • Huszkáné Pék Erzsébet a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Óvodák Igazgatósága  Pedagógiai és Esélyegyenlőségi Igazgatóhelyettese 

  • Kurucsai Szabolcs az Árbóc Egyesület elnöke

  • Tápler Zita Korábban Érkeztem Alapítvány kuratóriumának tagja

valamint szülők, hozzátartozók, pedagógusok, érintettek.

A program kitűzött célja a szülősegítő csoportok alakítása, fenntartása volt, mely részben működik már, de csak szigetszerűen intézményenként, fogyatékossági típusokként.  Jelenleg Csongrád-megye és a Dél-Alföldi régió szülei számára kívánunk támogatást nyújtani, olyan szülőcsoportok létrehozásával, mely mind személyes részvétellel, találkozásokkal, mind pedig az internet kínálta lehetőségeket kihasználva, zárt csoport létrehozásával valósulna meg.

A szülőcsoportok tartalmazzák a mentálhigiénés segítségnyújtást, önfejlesztési és önismereti módszerek átadását, sorstársi közösségfejlesztést. A szülők végre itt magukkal foglalkozhatnak, saját érzelmeik, élményeik, gondolataik és igényeik kerülhetnek a középpontba. Fontos, hogy mindenki kibeszélhesse magát egy-egy témáról! Mindennapos élmények megosztása mellett előtérbe kerülnek a belső és a külső erőforrások, ami azért fontos, hogy tudatosuljon bennük, mi az, ami segíthet nekik nehéz helyzetekben. Melyek azok a tulajdonságaik, megküzdési technikáik, melyek segítségével megoldanak problémákat, mi ad nekik erőt, ami nehéz napokon segít, hogy oldják a stresszüket. Ránéznek az örömeikre, ami tölti őket a mindennapokban, de a félelmeikre is, amiről alaposan beszélhetnek, és amelyben együttérzést, támogatást és bíztatást kaphatnak a többiektől.

A műhelyfoglalkozás során megosztották tapasztalataikat az érdeklődőkkel szülők,  szakemberek, mentorok:

  • Barna-Kálmán Krisztina mentorszülő

  • Tápler Zita kuratóriumi tag, szupermentor Korábban Érkezem Alapítvány

  • Tománné Faragó Zita látássérült gyermek ( általános iskola)  édesanyja, szakvizsgázott gyógypedagógus

  • Sajóné Mihály Réka látássérült gyermek (gimnázium)  édesanyja, szakvizsgázott   óvodapedagógus

  • Érzékenyítő tréning Kurucsai Szabolccsal az Árbóc Alapítvány elnöke


Mellékelem egy sajátos nevelési igényű tanuló ( érzékszervi fogyatékossággal élő – látássérült gyermek) nagymamájának tapasztalatait, érzéseit a fen leírt rendezvényről:


Kommentárok egy fontos, szívmelengető rendezvényhez…

Sorsok – életek – életutak

Szülősegítő program

Szemléletformáló, érzékenyítő tréning

eszközbemutató

(Szent-Györgyi Albert Agóra, 2019. április 1.)


Néhány nappal ezelőtt – őszintén mondhatom – nagy és komoly, várakozásaimat messze meghaladó élményben volt részem.

Mert valóban várakozással és reménykedve mentem, sokszorosan elfoglalt s vidéken lakó családtagjaim képviseletében, küldöttükként – az Agóra Központ rendezvényére április 1. napján délután,  13. éves, legidősebb unokám ügyében jöttem Kacsari Zsolt tiflopedagógus meghívására. Unokám szembetegsége többszörösen diagnosztizált, genetikai vérvizsgálatai Dublinban történtek – személyes ismeretség, keresés, s nem orvosi figyelem, segítség vagy tanács nyomán. E szembetegség gyógyítása egyelőre – úgy tűnik – világszerte megoldatlan.

Ezért is jöttem várakozással, reményen túli reménnyel e találkozóra. Többet kaptam jóval, mint reméltem. Mélyebben megértettem és elfogadtam, hogy míg nincsen meg a konkrét orvosi segítség, gyógyszer, terápia, addig (de sőt! azután is) a látássérült-specialistákra, illetve arra a szülői- és érintetti-körre kell támaszkodnunk, akik így együtt, lassan egy közösséggé válva, problémáikat, kudarcaikat és sikereiket megosztva – dinamikus csoportozatot alkotva egymást támogatják, karolják, informálják, bíztatják.

Sorra hallgattuk az esetleírásokat: érintett szülők, pedagógusok s maguk a látásproblémákkal küzdők „(el)érzékenyítő”, megrendítő-felvidító, megújító beszámolóit, előadásait.

Itt nem siránkozott senki. Nem jajongott, nem panaszkodott és vádaskodott, nem mutogatott ujjal senkire. Ugyanakkor nem is igyekezett egyetlen megszólaló sem a maga történetét siker-storyvá alakítani. Őszinte, természetesen viselkedő, sokat próbált, de élni akaró, élni tudó, problémáikat közös erővel, baráti kommunikációban megoldani igyekvő embereket ismertem meg e délutánon,

s gyorsan repült el a két óra…

***

Mintha, a maga csendességében ugyan, de Nagy László sok-sok emberi helyzetre érvényes, gyönyörű szavai elevenedtek volna meg: „Muszáj dicsőnek lenni, nincs kegyelem!” Az ágy lábánál minden reggel ott várakozó keresztet elhagyni nem, ellenben új- s újból vállunkra venni: rászorultjainkért, önmagunkért. S még a derűt is meg kell őrizni, 

bizony!

E gondolatokat, tapasztalatokat fontolgatva tértem haza Szeretteimhez, hogy elbeszéljem, miket hallottam-láttam az Agórában, ez alkonyba húzódó délutánon.

Ha bármiben hozzájárulhatok e mentori- és szülői kör működéséhez, szívesen ajánlkozom: sok-sok éve életem nagy részét (szeretett Családom mögött és mellett) az irodalom és képzőművészet tölti ki, és szívesen mesélek, beszélek e tárgyról bárkinek, aki ebben örömét, bizakodó jelenlétét óhajtja…


Cserjés Katalin habil. PhD

egyetemi docens

SZTE BTK Magyar Irodalmi Tanszék


Szeged-Vásárhely, 2019 április havának elején…