Szegedi Bárczi Gusztáv Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda és Általános Iskola

Nyitvatartás:
 Hétfőtől - Péntekig 7:00-18:00

MeNETeljünk az őszi falevelekben!

CodeWeek projekt a Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI-ben



Tanulóink sajátos nevelési igényeihez igazodva szükségesnek tartjuk a speciális és korszerű tanulási környezet kialakítását. Intézményünk októberben megvalósuló CodeWeek projektjének programjain tanítványaink digitális kompetenciájának fejlesztésén, a kódolás és programozás alapjainak játékos, cselekvésbe ágyazott elsajátításán volt a hangsúly. Az interaktív táblán, tableten illetve laptopon játszható őszi falevelekkel és termésekkel kapcsolatos online fejlesztő játékok, mint például az évszakra jellemző természet hangjainak felismerése, az őszi faleveleket és terméseket válogató, egyeztető és párosító játékok, az online memória- és szókereső játékok, keresztrejtvények változatos lehetőséget biztosítottak sajátos nevelési igényű tanulóink és óvodásaink képességfejlesztésére. A digitális fejlesztő játékokon keresztül többek között észrevétlen fejlődött figyelmük, érzékelésük, észlelésük, memóriájuk, szem-kéz koordinációjuk, önértékelésük, miközben egyre rutinosabban, eszközszinten használták az okoseszközöket, illetve az érintőképernyőt.

Fotó: A digitális feladatok megoldásán keresztül észrevétlen megtanulják használni a touchpadot is.

Fotók: A tablet és az interaktív tábla érintőképernyőjét is egyre rutinosabban és sikeresebben használják tanítványaink.

A Bee-Bot méhecskét modellező padlórobot több osztály rendszeres látogatója. A kedves kis robot a CodeWeek alatt minden óvodai csoportba és iskolai osztályba ellátogatott, így nem csak azok élték át a játékos programozás élményét, akik már korábban többször is kipróbálhatták, hogyan lehet egy feladat megoldásaként egy megtervezett útvonalat a méhecskével a hátán lévő iránygombokon keresztül programozva bejárattatni, hanem a legkisebbek, óvodásaink és első évfolyamos tanulóink is megismerkedhettek ezzel a kedves, igazán gyermekbarát robottal.

Fotó: A méhecske padlórobot bejárja a megtervezett és beprogramozott útvonalat.

Fotó: Az első osztályosok most találkoztak először a méhecske robottal. 

Fotó: A Bee-Bot méhecske teljesen elbűvölt mindenkit, hamar a óvodás gyermekek kedvence lett, mert amellett, hogy végrehajtja a bepogramozott parancsokat, villog és hangot is ad. 

Az oktatási robotika lehetőséget teremt több olyan részképesség fejlesztésére, melyek a mindennapi életben és a tanulmányaik során is tanítványaink hasznára válnak: élményorientáltan fejlődik logikai feladatmegoldásuk, konstruáló képességük, problémamegoldási képességük, figyelemkoncentrációjuk, érzékelésük, észlelésük, téri és síkbeli tájékozódásuk, iránymegkülönböztető képességük, munkamemóriájuk, emellett segít megismerni a programozás alapjait, illetve az algoritmusok működési elvét is.

Az autizmusban érintett gyermekek kifejezetten fogékonyak az infokommunikációs technológiák működtetésének elsajátítására. Fejlesztésük során eredményesen alkalmazhatóak a különböző okos eszközökön futó applikációk, szívesen oldják meg az online platformokon elérhető tankockák fejlesztő feladatait, és gyorsan megtanulják a robotika, a programozás alapjait. A Bee-Bot méhecskerobottal való közvetlen kapcsolat, illetve az, hogy a robottól a tevékenységükről, illetve annak eredményéről azonnali kiszámítható visszajelzést kapnak, különösen fontos az autizmusban érintett gyermekeknek, megnyugtatónak és megbízhatónak élik meg a robottal való közös tevékenykedést, ami hozzájárul a képességfejlesztés hatékonyabbá tételéhez.

Az autizmus diagnózissal rendelkezők többsége a szociális interakciókat nehezen tudja kezelni. A digitális eszközökön keresztül történő tanításuk és fejlesztésük amiatt is hatékonyabb az ő esetükben, mert az IKT eszközök logikusan, következetesen, ezáltal kiszámíthatóan működnek. Az oktatási robotika, azaz az oktatási robotokon keresztül történő tanulás ösztönzi autizmusban érintett tanulóinkat a tanulásban való aktív részvételre.

Intézményünk autizmusspecifikus csoportjai a Meet and Code programozással kapcsolatos rendezvények szervezését támogató pályázatán 400 eurot nyertek a „MeNETeljünk az őszi falevelekben!” elnevezésű projektjükkel. A pályázaton nyert összegből újabb infokommunikációs eszközöket szerzünk be és állítunk a tanítás, fejlesztés szolgálatába.