Down Világnap a szegedi Bárczi EGYMI szervezésében
Március 21. a Down-szindróma világnapja, ilyenkor világszerte felemás zoknit húznak az emberek, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a fogyatékkal élők elfogadására, hogy mindenki értékes és egyenrangú tagja a társadalomnak.
A Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI a Down Világnap alkalmából nagyot álmodott!
Több Down-szindrómás kisgyermek is jár az óvodába, iskolába, így az intézményben évek óta hagyomány, hogy március 21-én kicsik és nagyok is felemás zoknit húznak, majd közös képet készítenek a színes zoknikban, csatlakozva a világszerte elterjedt kezdeményezéshez. Egységes gyógypedagógiai módszertani intézményként, bázisintézményként fontosnak tartjuk, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók nevelése, oktatása, fejlesztése mellett a fogyatékos személyek társadalmi befogadását is segítsük. Ezért idén a a szemléletformálás jegyében igyekeztünk felhívni a többségi intézmények figyelmét is a Down Világnapra.
Szabadosné Kotogány Erika, egyik óvodásunk, László Hanna gyógypedagógusa megható videót szerkesztett a kislány történetéről a szülők közreműködésével közelebb hozva mindenkihez a Down-szindrómás embereket, hiszen ők is ugyanolyanok, mint bárki más, nagyon szerethetőek és színesebb tőlük a világ! A videó az alábbi linken érhető el: https://drive.google.com/file/d/1ZQChF-ABd2Ha02yozBlyBXPGIvLc7ALM/view?usp=sharing
„Ismerkedjetek meg Hanna történetével! A világon számos olyan kisgyerek és felnőtt él, aki külsőre hasonlít Hannára. Biztosan a Ti környezetetekben, az óvodátokban, iskolátokban, talán a családotokban is él ilyen kisgyerek vagy felnőtt. Minden 600 élve születésből egy gyermek Down-szindrómával jön világra. Az érintett családok boldogsága nagyban múlik a környezetük reakciójától. Fogadjuk el őket, hiszen egy új színt hoznak életünkbe!” - Hanna történetét ezen pár sor kíséretében osztottuk meg az érdeklődőkkel és szeretnénk arra is felhívni a figyelmet, hogy a Down-szindróma nem betegség, hanem állapot.
"Nincs a természetben két egymáshoz tökéletesen hasonló falevél, s így bizonyosan két ember sem lehet teljesen egyenlő. Ha valakinek a 21-es kromoszómája triplázódik, Down-szindrómával születik, ezért lett 03.21. a Down Világnap. Ezen a napon világszerte felemás zoknit húznak az emberek, hogy felhívják a figyelmet a fogyatékkal élő emberek elfogadására. Mi, a Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI pedagógusai is így teszünk. Csatlakozzatok Ti is, ha egyetértetek velünk abban, hogy a különbség kisebb, mint gondolnánk! Tudatosítsuk egymásban, hogy a legfontosabb alapértékeink közé tartozik a társadalmunk sokszínűsége és az esélyegyenlőség!”
Facebook-eseményt és Padlet-felületet hoztunk létre eseményünknek, hogy minél több emberhez eljusson a kezdeményezésünk. A Padlet-felületünk linkje:
Célunk volt, hogy a többségi intézmények pedagógusai, tanulói csatlakozzanak és közösen alkossunk a készített képekből egy sokszínű, közös fotómontázst.
2023. március 21-én bebizonyosodott, hogy valóban igaz a mondás:
„ A zokni felemás, de a szeretet egyforma!”
Legnagyobb örömünkre kezdeményezésünkhöz számtalan intézmény, szervezet és magánember is csatlakozott. Online felületünkre egész nap folyamatosan érkeztek a kreatív, vidám és szívmelengető fényképek a színes, felemás zoknis lábakról, iskolai osztályokról, kutyákról, Szegedről, más városokból, de még külföldről is.
A Rejtett Kincsek Down Egyesület is írt intézményünk nagysikerű kezdeményezéséről.
"Fantasztikus összefogás Szegeden a Down Világnapon! László Hanna édesanyja így számolt be nekünk: "Örömmel osztom meg, hogy a világnap alkalmából kislányom Hanna óvodája az elfogadás elősegítése érdekében a szegedi intézményeket összefogásra ösztönözte. A kezdeményezéshez nagyon sokan csatlakoztak. Hálásak vagyunk a Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI intézményvezetőjének Mucsiné Erdei Mónikának és a vezetőség többi tagjának, a pedagógusoknak akik elősegítették, hogy a kezdeményezés megvalósuljon."
Köszönjük az összeállítást, csodálatos!"
Jó érzés volt megtapasztalni, hogy az emberek milyen összefogásra képesek egy jó cél érdekében. Ezúton is szeretnénk megköszönni mindenkinek, aki bármilyen formában hozzájárult programunk sikeréhez és ezáltal a fogyatékos emberek társadalmi befogadásához is.
created with
WordPress Website Builder .